Къде е президентът?

вторник, 10 ное 2009 г.
  •    

Георги Георгиев

Къде е президентът?
През последните няколко дни президент и премиер си размениха на няколко пъти така характерните напоследък остри реплики. Причините за това не са толкова важни, както не е важно за какво този път се скараха Борисов и Първанов. По-важно е друго. Двадесет години след началото на прехода в България и падането на Берлинската стена президентът на републиката мълчи. Няма изказване няма оценки, няма коментари.

Днес за десети път проверявам президентския сайт за това да не съм пропуснал негова статия за прехода и.... няма нищо. Президентът, който иначе има афинитет към коментарите и освен това е историк, съзнателно или не пропусна една от най-важните дати в българското съвремие.

Защо мълчи Първанов?

Версия 1: Президентът се сърди

Първата версия, която ми идва наум е, че е сърдит затова, че (ползвам официалната позиция на президентството) неговата покана не е съгласувана с тази на Министерски съвет и той не е заминал за Берлин. От една страна такава позиция може и да изглежда логична, но от друга Първанов няма право да се сърди. В крайна сметка неговото минало е такова и май не навсякъде е желан.

Това обаче не би трябвало да го притеснява, тъй като избирателите явно са му простили, щом два пъти го избират.

Президентът може да се сърди на Берлин и на Бойко, но не може да се цупи на избирателите си, които очакват от него отговори. Какво се случи с прехода? Нима Първанов не бе един от основните участници в него? Нима Първанов не бе на ръководен пост в БСП при раздаването на куфарчета? Нима Първанов не оглавяваше митингите срещу НАТО под прозорците на същият кабинет, в който е седнал днес?

Версия 2:  Президентът е гузен

Президентът,  който е склонен да коментира всичко в българският политически живот от енергийната политика на правителството до реформата в съдебната система, едва ли ще е останал без мнение за случилото се на 10 ноември преди двадесет години.

Проблемът обаче е там, че това, което той има да каже, едва ли ще се върже в кратката демократична традиция на българския преход. Много ми е интересно например каква е била политическата визия на г-н Първанов преди 20 години?

Осъществил ли е той целите, които си е поставил като политик преди 20 години. Какви са били тези цели? Реформира ли се БКП или просто си смени името? Каква е ролята на Държавна сигурност в прехода?
Президентът като основен участник в събитията може да даде отговор на тези въпроси и именно днес е най-подходящата дата те да бъдат дадени.

За съжаление 9 и 10 ноември 1989 г. не съществуват за президентската институция. Защо ли?

 

коментирай в чата         изпрати на приятел     отпечатване
Коментари

kritik - 20:33, 28 фев

tova prezident li e? nali znaete kak stana prezident? ziganite i tukzite go izbraha!hahaha!jena mu nali e ot qkoruda! otkadeto e jenata i maja e ot tam!

gotze - 18:51, 10 ное

ее, та той не е спрял да коментира от събота насам. малко е закъсняла тази статия.

1

Напиши коментар