Честна игра

Бойко с оставка в джоба, ако и Първанов даде своята

понеделник, 8 мар 2010 г.
  •    

BNews.bg

Бойко с оставка в джоба, ако и Първанов даде своята
Премиерът поискал от президента "честна игра", която да завърши с предсрочни избори. "Тогава всички политически проекти ще излязат наяве", убеден е Борисов.

Бойко Борисов бил готов да подаде оставка като премиер, ако и Георги Първанов се откажел от президентския пост. Този сценарий е обсъждан в съсвсем тесен кръг в държавата, часове след като президентът публикува стенограмата от разговора си с вицепремиера Симеон Дянков. Това съобщава в днешния си брой в. "24 часа". Според източници на изданието

Борисов дори провел телефонен разговор с Първанов и го призовал за "подобна честна игра", която да завърши с предсрочни избори

"Нека да бъдем честни с хората. Ако ще се ползват институциите, за да воюваме и всеки да си прави политика, аз съм готов - президентът да си подаде оставката и правителството си подаде оставката", казва и самият премиер в интервю за днешния брой на "Стандарт". Борисов допълва, че при такъв сценарий се отива на предсрочни избори и тогава всички проекти излизат наяве. "Така става ясно кой какво мисли да прави. Ако някой има политически проект, нека да го обяви", казва премиерът по повод подозренията, че президентът атакува вицепремиерът Дянков и правителството като подготовката за бъдещата си партия.

След обсъждане в неделя от ГЕРБ обаче преценили, че на дневен ред в момента не трябва да стои предсрочен вот, защото стабилността на държавата по време на криза е по-важна от конфликта между институциите. Срещу предсрочни избори се обявяват и от "Синята коалиция" и от БСП.

Въпреки това

в ГЕРБ тече подготовка по сформиране на анкетна комисия в парламента, която да обсъди дали държавният глава е нарушил Конституцията

като е публикувал стенограмата от разговора си с Дянков и дали това може да послужи като мотив за импийчмънт. 

В управляващата партия коментират, че организирането на подписка за импийчмънт няма да е трудно. "Няма да е проблем дори парламентът да гласува за повдигане на обвинение срещу президента, въпросът е как ще се произнесе Конституционният съд накрая", казва съпредседателката на ГЕРБ Искра Фидосова пред изданието. Хората на Бойко още не са преговаряли с партньорите си. Ако се вземе решение за импийчмънт, процедурата в НС ще трае 2-3 седмици, а след това КС има срок от един месец да се произнесе.

За да се задейства процедурата по импийчмънт на държавния глава първо трябва да се внесе депутатска подписка. След това проекторешението за

отстраняването на президента трябва да бъде подкрепено от най-малко 160 депутати. ГЕРБ, Синята коалиция и “Атака”, които се обявиха за импийчмънт събират 152 гласа.

Затова Яне Янев обяви в неделя, че процедурата не може да бъде започната без РЗС. Той обаче засега не намира причина за отстраняването на Първанов, въпреки че е готов да участва в преговорите на десницата.

Ако се предположи, че импийчмънтът мине в парламента, процедурата отива в Конституционния съд. Конституционните съдии имат последната дума, която произнасят с тайно гласуване. Ако и тогава се реши, че президентът трябва да бъде отстранен, според Конституцията държавен глава до края на мандата става вицпрезидентът, в случая Ангел Марин.

коментирай в чата         изпрати на приятел     отпечатване
Коментари

koi - 12:49, 10 мар

ei orhan4o hodi da go duha6 na dogan

boiis doly - 17:27, 9 мар

ne na komonizma apak ako iska da idva i kraia na sveta

Зюмбюл ли си Тиква ли си - 05:43, 9 мар

Бойчо тиквеника първо допусна ГМО, след това се посра с болничната реформа, след това като глупак се отказа от Михов, след това пък взе за съветник този слаб съветник парапароф (парамов) , Земеделския му министър не е достатъчно сериозен и гласува за гмо царевицата , не направи нищо сериозно относно крадците на държавни пари ... - Сори Бойчо ама Отдавна ти бях казал, че се излагаш ! Да си министър председател е много по-трудно отколкото да си кмет. Тия смешки за багерите и цецо дето копал минават за два три дена ама после кво ще правим А ??? Аз предлагам да направиш едно шоу "Смешките на Бойко" и да ни забавляваш вечер а сериозната работа да оставиш за по-умни хора ;)

Orhan - 23:23, 8 мар

Hayde Boykoo, poday ostavka. Da vidim na predsrochnite izbori kolko shte glasuvat pak za mutrenskata ti partiya :)) Sega ste vie na red da vi podgonyat. Da vidite kak ebe Dogan gerberski, sedesarski i atakistki dupeta.

Мартин - 20:50, 8 мар

Бойко е човека

аз - 19:48, 8 мар

Хайде страхливецо Борисов - дай си оставката, нали трябва да служиш за пример. Няма да го направиш, защото те е СТРАХ от резултата, това е истината. Може да са крали и са виновни, но не са мародерствали по този начин както го прави това правителство и тоя клоун Дянков - така ще останете в историята, като убийците на българския бизнес.

Цицорко - 17:05, 8 мар

Доста по-смел и по-достен е от червените долни мишки, на които очевидно подражавате. Първанов цчл мандат си раздаваше ордерни и мълчеше като женски полиов орган, сега накрая почна да се прави на мъж. И съм сигурен че червен миличрдер, да не се прави...

възхитен - 16:54, 8 мар

Отново и отново мръсни комунисти не спират да пишат милиционерски лозунги против Б.Б. Не знам само колко ли дълго ще пишат. ..

Ф - 16:36, 8 мар

ИСКАМЕ ИЗБОРИ ХАЙДЕ ГОСПОДИН БОРИСОВ ДА ВИДИМ КОЛКО СТЕ СМЕЛ

Tzveta - 16:04, 8 мар

G-n Borisov.sprete s gluposti da se zanimavate.zapochnete rabota Parvanov ima svoeto pravo!

1 2 3

Напиши коментар




Политика